Blog: AKO BYŤ ŠŤASTNÝ

STE ŠŤASTNÝ?

Pre niekoho možno až provokatívna otázka v dnešnej dobe.
A predsa, všetci pokukujem po životnej spokojnosti, pocitoch šťastia vo vnútri.

Vedeli ste o tom, že emócie sú návykové? Možno poznáte ľudí, ktorí sú neustále spokojní, akoby žiarili. A na druhej strane ľudí, ktorí sú chronicky nahnevaní, nespokojní, ufrfľaní.

Je možné naučiť sa plávať na vlnovej dĺžke šťastia a životnej spokojnosti?

Ako prvé – Pozor na pascu

Skôr, než sa pozrieme na to, ako byť šťastný, zastavme sa pri jednej pasci, do ktorej padá mnoho ľudí.
O čo ide? Je to pasca: „Budem šťastný až raz…“.

• až skončí korona
• až otvoria reštaurácie, kaviarne a opäť si budeme môcť ísť posedieť
• až ma povýšia
• až sa vydám
• až sa nám narodia deti
• až skončí tento projekt

Budem šťastný až…

Princípom syndrómu „budem šťastný, keď“ je presvedčenie, že šťastie a radosť dosiahnete iba vtedy, „keď“ urobíte niečo konkrétne, získate niečo hodnotné, alebo zažijete konkrétnu životnú udalosť, ako je svadba alebo pôrod. dieťa.

Akoby sme mali imaginárny zoznam úloh, ktoré musíme splniť a až potom sme si dovolili byť šťastný.

Napriek tomu, že myšlienkový vzorec „budem šťastný, keď“ je veľmi častým javom v spoločnosti. Má to však háčik. Šťastie nie je priamym dôsledkom – je to vlastne príčina.

Byť šťastný je životný štýl, nie cieľová destinácia

Vypestujte si návyk každý deň urobiť niečo pre seba, alebo druhých, aby ste do svojho života vpustili pravidelný prídel kvapiek šťastia:

• pustite si obľúbenú pesničku (a kľudne ju vypeckujte)
• oblečte sa tak, aby ste mali z toho radosť (hoci ste na homoffice. Aj sami sebe sa môžete páčiť – nielen niekomu druhému)
• Naservírujte si jedlo na tanier tak, akoby ste boli v reštaurácii. Aj so zeleninovou oblohou, nalejte si vodu do decentného pohára, ako v reštaurácii.
• Namiesto surfovania na sociálnych sieťach si pozrite úryvok nejakej stand up show, alebo si prečítajte vtip
• Zapáľte si sviečku.
Pre prípad krízy si vytvorte si svoj balíček prvej pomoci. O čo ide? Zoznam aktivít, ktoré budete robiť, ak sa k vám bude chcieť vlúpiť smútok.

Nemusíte čakať na nejaký bod v budúcnosti, ktorý vo vás spustí pocit šťastia. Dávku šťastia si môžete dožičiť kedykoľvek počas dňa (aj teraz).
Ako?

Urobte si z toho ZVYK

Každý deň sa postarajte o svoju vnútornú pohodu. Vedome sa starajte o to, aby ste si vpúšťali do života momenty šťastia.
Veď si to len predstavte: pracujete celý deň za počítačom, odpisujete na maily, prepínate sa medzi online meetingami, po skončení sa bežíte postarať o členov rodiny … samé povinnosti. O čo by bol deň príjemnejší, ak by ste si ho „vyzdobili“ drobnými momentami radosti?

Ako sme si povedali v úvode, emócie sú navykové. Naučte sa plávať na vlnovej dĺžke radosti, šťastia, spokojnosti.

Práve za týmto účelom sme pre vás pripravili 30 dňovú výzvu – BUĎ ŠŤASŤASTNÝ. Stiahnuť si ju môžete TU.

Ako byť dlhodobo spokojný?

Ešte je tu jeden bod na zamyslenie: Šťastie vs. spokojnosť

Psychológia odlišuje tieto dva pojmy. Kým „šťastie“ je prchavejšia emócia, naopak pri “spokojnosti” ide o trvalejšiu emóciu.

Na to, aby sme sa cítili byť z dlhodobého hľadiska spokojní, šťastie ako emócia nestačí. Chce to niečo viac: nájsť zmysel svojho života.

Ako sa vyjadril Viktor Frankl, zakladateľ logoterapie (terapie zmyslom), nájsť zmysel života znamená nájsť niečo, čo človeka presahuje:

Prečo existujete?
Čo je vaším zmyslom života?
Akú stopu tu chcete zanechať?
Aký zmysel môže mať utrpenie a možno aj smrť blízkeho?

Ak nájdeme vyšší zmysel života, zrazu aj to drobné „utrpenie“: starať sa o chorého, vstávať k dieťatku, pracovať viac, vydržať obdobie neistoty, začne dávať zmysel. Ak robíme na niečom, čo nás presahuje, zameriavame sa skôr smerom von, na druhých, než dovnútra, na nás samých. Výsledkom je príjemný pocit, ktorý vie pretrvávať po dlhú dobu.

Vpúšťajte si do života drobné svetielka radosti, ale vyjasnite si aj myšlienku, prečo tu ste. Akú stopu za sebou chcete zanechať. Aký to všetko má zmysel… A nezabúdajte: Nikto vás neurobí šťastným,
ak nie ste najskôr šťastní vy sami. O svoje šťastie, či vnútornú spokojnosť, sa musíte postarať sami.

Ak chcete získať viac tipov na túto tému, pridajte sa do našej Facebookovej skupiny STRETCH, kde práve tento týždeň rozoberáme tému ŠŤASTIE.