Jedna Noha, Dve Barly A Výnimočná Mentálna Odolnosť

Ako reagujete, keď sa vám niečo nevydarí, keď sa život nevyvíja podľa vašich predstáv?

Veľa ľudí sa v takýchto okamihoch má tendenciu ľutovať.

Pomôže vám to? Zlepší sa vaša situácia? Nie. napriek tomu ľudia zotrvávajú v sebaľútosti a vyplakávaním nad danou situáciou.

Veľmi rada sa pozerám na to, ako zvládajú náročné situácie bojovníci špeciálnych amerických jednotiek Navy Seals. Tam musia mať mentálnu odolnosť totálne vybrúsenú – každý krok, ktorý urobia (v zmýšľaní, zvládaní emócií, zvládaní ťažkej situácie) povedie buď k prežitiu, alebo k smrti. Je to akoby živé laboratórium toho, čo funguje a čo máme robiť vo vypätých situáciách. Ostatným, mimo tejto sféry sa to akoby ľahšie prepečie – ak sa ľutujete, neriešite situáciu, nemusíte ihneď zomrieť. Len sa dlhšie „čľapocete“ v problémoch a znižujete si potichučky kvalitu života.

Ako premýšľajú o danej situácii v Navy Seals?

V rámci prípravy budúcich kandidátov na tie najnáročnejšie bojové misie môžete urobiť jednu vec, ktorá povedie k brutálnejšiemu trestu, ako bolesť, ktorú práve zvládate (z cvičenia, chladu, vysilenia) – ľutovať sa.

Keď inštruktori vidia študenta, ktorí sa ľutuje, alebo hľadá sympatie so svojím utrpením, posvietia si na neho. Sťažujú mu situáciu.

Prečo? Sebaľútosť neurobí nič pre zlepšenie situácie, akurát vašu situáciu (a jej prežívanie) zhorší. Inštruktori SEALS nakladajú tým, ktorí prejavujú známky sebaľútosti. Pod vplyvom tohto napätia sa buď vzdáte svojho sna stať sa vojakom Navy Seals, alebo pochopíte, že sebaľútosť nie je nikdy dobrou voľbou.

Ako to už v živote býva – v každom momente života sa môžete sústrediť na jednu z dvoch vecí:

  • buď upierate zrak na neproduktívne veci (bolesť, vinníka…)
  • alebo produktívne – zameriavate sa na riešenie, nájdene aspoň malinkého kroku vpred a na to, ako sa posunúť želaným smerom.

Viem, že to neznie dobre, ale vyplakávať, aké to majú ostatní ľahké vám nepomôže. Zachráni vás jedine akcia!

Keď cítite sebaľútosť, pretože sa nachádzate v mizernej situácii – akú jednu vec môžete urobiť, aby sa situácia zlepšila? Čo je ten najmenší krok vpred, ktorý môžete urobiť?

Ak chcete vidieť, čo to konkrétne znamená postaviť sa a posúvať sa vpred, pozývame vás na rozhovor s jedinečným človekom Marošom Kudlíkom, ktorý tri krát prekonal rakovinu a prišiel o nohu. Ostal sedieť doma?

Nie!

Postavil sa a opakovane prekonával svoje limity aj prostredníctvom Spartan Race.

Rozhovor s Marošom Kudlíkom sa uskutočnil 22. júna 2021 v našej FB skupine STRETCH. Aby ste nabudúce nezmeškali rozhovory so zaujímavými ľuďmi, pridajte sa k našej, FB skupine STRETCH, ktorá sa zaoberá osobnostným rozvojom, ešte DNES.